Vařič

Cokoli co se může na delších cestách hodit - a čemu se případně vyvarovat.
Thorátor
Příspěvky: 9
Registrován: sob 10. kvě 2014 6:53:44
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: Příbor

Vařič

Nový příspěvek od Thorátor » ned 07. pro 2014 20:45:24

Dávám zde diskuzi na PLYNOVÝ vs. BENZÍNOVÝ vařič
Online
Uživatelský avatar
Radek
Administrátor
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 14. bře 2008 17:58:00
Napiš "660" bez uvozovek: 505
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Sdělení od administrátora

Příspěvek od Radek » čtv 23. bře 2023 15:41:08

Zdar,

vím, že to je trochu mimo téma, ale hosting je třeba z něčeho platit :P. Rád bych vám představil web motopripravky.cz, kde najdete naše moto nářadí vlastní výroby. Vyrábíme např. vyvažovačky kol, zouvačky, narážeče gufer předních vidlic (XT660 má rozměr 43 mm), klíče na zadní tlumiče a spoustu dalšího.

Návštěvníci fóra XT660 mohou použít slevový kód 54115079 na 5 % z ceny dolů.

Přejít na web motopripravky.cz

vlap
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 31. kvě 2012 8:55:30

Re: Vařič

Nový příspěvek od vlap » úte 09. pro 2014 1:08:32

Ja mam plynovy. Ta bandaska plynu sa da kupit skoro v kazdom obchodaku. Je s tym jednoducha manipulacia.
plyn.jpg
plyn.jpg (18.65 KiB) Zobrazeno 22022 x

Uživatelský avatar
RadekK
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 21. črc 2011 12:36:54
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: moravská brána

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadekK » úte 09. pro 2014 7:35:49

Tak ať taky přispěju ...
Já bych volil na běžné i neextrémní outdoor použití VAR. Mám delší dobu různé vařiče, kromě benzínu. A nakonec nyní všude nosím a vozím VAR2. K němu náhradní O kroužek (zatím nebyl potřeba) a propichovací čistící drátek (na delších cestách mimo civilizaci již několikrát využit kamarády). Lehký, celkem skladný, údržba bez nářadí, bez zbytečných (pro mě) "vymožeností", odpovídající výkon a tedy i spotřeba plynu, vzhledem k mému nádobí rozumná distribuce tepla, možnost doplňků (závětří, možnost použití/plnění (nedoporučuji) z 2kg lahve), v celé evropě (kde jsem byl) k sehnání kompatabilní závitové kartuše 125 a 250 g mnoha výrobců. Navíc přijatelná cena a český výrobek.
VAR2 :yes:

Uživatelský avatar
RadoTV
Příspěvky: 17
Registrován: ned 30. lis 2014 19:43:32
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: TV, Slovensko

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadoTV » pát 02. led 2015 18:55:38

Ahoj, aký názor máte na liehové variče? Nepoužívam bežne, skôr ako núdzovka, ale zdá sa mi skladný a pri dostatku liehových tabliet sa tým dá niečo uvariť..má niekto skúsenosti?

Uživatelský avatar
RadekK
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 21. črc 2011 12:36:54
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: moravská brána

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadekK » ned 04. led 2015 19:01:34

Lihové vařiče mám taky. Některé.
Ale zapomeň na vaření na skládacím vařiči na pevný "líh". Mám i lihovej vařič typu "Vařík". Tyto jednoduché konstrukce vařičů jsou levné a skladné. Jsou to však spíše ohřívače než vařiče !
Na tom klasickém skládacím na kostku "lihu" je problém i uvést malej ešus k varu. V mrazu nebo v silném větru ani pořádně neohřeješ konzervu. Pokud trochu fouká, je potíž i se zapálením.
Ovšem jiná liga jsou systémy typu "Trangia" :
http://www.svetoutdooru.cz/varic-trangi ... ngia-27-6/
Tento jsem sám nevlastnil, ale je dobrej. Dá se na něm i vařit, nebo smažit. Funguje i za zhoršených podmínek (vítr, zima). Ethanol, nebo nějaká směs k "pálení"se dá sehnat asi všude, dá se snad snadněji převážet (někde nemají tlakové PB lahve rádi), hoří i v "hodně mrazu", ... Nicméně tato sada, kterou musíš mít, je poněkud větší a těžší než bych já osobně chtěl.
Jak jsem psal, v Evropě preferuju plyn a to s VAR2. Podle typu akce vezmu hrnek, nebo nějakej ešus, bombu 100g, nebo 250, nebo 500g PB podle délky a náročnosti akce a jsem snad na 1/2 objemu v báglu, než co by vzala Trangia. Potřebné množství paliva - i co se týká výhřevnosti, tak PB směs jasně vede. Já dokonce mám větší hrnek od Tatonky, do kterého dám 100g PB, VAR v obalu a malou lžičku - mám vystaráno na ohřívání jídla a vaření čaje na krátkou hodně outdoor akci. Nicméně další pohled na věc třeba zde:
http://bushcraftportal.cz/2013/12/plyn- ... u-systemu/
No a nakonec se stejně budeš muset rozhodnout sám, jelikož jakožto téměř u všeho :
Nejde říci co je jednoznačně lepší - vždy záleží na tom co od toho chceš a na okolnostech.
Hoj

Uživatelský avatar
RadoTV
Příspěvky: 17
Registrován: ned 30. lis 2014 19:43:32
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: TV, Slovensko

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadoTV » stř 21. led 2015 21:36:25

Dík moc za info, tak asi pôjdem do pynového variča, to video je super na porovanie systémov. Ešte by ma zaujímalo ako dlho pri frekvencii varenia trikrát denne (Adventure menu) vydrží 250 bomba? Ahoj

Uživatelský avatar
RadoTV
Příspěvky: 17
Registrován: ned 30. lis 2014 19:43:32
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: TV, Slovensko

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadoTV » stř 21. led 2015 21:53:43

Ahoj, našiel som k tým plynovým na eshope tento pokec, ešte zaujíma aký typ kartuše je najrozšírenejší a bežne k dostaniu mimo ČR a SR, Ďakujem.

,,Kartuše - Na slovenskom outdoorovom trhu existujú de facto iba 4 typy kartuší.

Prepichovacie kartuše - používajú sa hlavne do plynových lámp a starších turistických varičov (MEVA, CAMPINGAZ).

Ventilové kartuše - tu prezentujú hlavne modré kartuše Campingaz a používa sa hlavne u kempingových varičov BLEUET a lámp. Ventilová kartuša dlhá - zastúpená napr typom CP 250 Campingaz použiteľná hlavne pre kempingové variče Bistro a Thunder.

Ventilové skrutkovacie kartuše : najpoužívanejšie a vďaka spôsobu uchytenia aj najstabilnejšie typ kartuše, vyrába je Coleman, Go-System, Primus, Husky a ďalšie, používa sa u varičov, kempingových lámp

Odpoúčame plynové kartuše Primus pre náročnejšie zimné podmienyk a vyššiu nadmorskú výšku odporúčame plynové kartuše Primus z dôvodu zloženie zmesi náplne : 25% propán, 25% isobután, 50% bután

Uživatelský avatar
RadekK
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 21. črc 2011 12:36:54
Napiš "660" bez uvozovek: 660
Bydliště: moravská brána

Re: Vařič

Nový příspěvek od RadekK » pát 23. led 2015 19:55:21

Za mně jednoznačně ventilové šroubovací kartuše. V evropě není problém.
Propichovací naopak rozhodně ne, nevim zda se něco nezměnilo, ale nejde z nich po nasazení sundat spotřebič. Při delším nepoužívání může i utéct plyn.

Uživatelský avatar
PetríkJ
Příspěvky: 365
Registrován: čtv 26. čer 2014 12:41:23
Napiš "660" bez uvozovek: 660

Re: Vařič

Nový příspěvek od PetríkJ » sob 24. říj 2015 7:48:54

ja mám http://www.mevako.sk/Varic-SPARK-d4162. ... escription
zložený 45x45x70 paráda na moto

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů